RSS
 

Opuncja, kłopotliwa a jakże urocza i pyszna!

10 lip

Tak na koniec dnia chciałabym wam opowiedzieć o mojej zeszłorocznej wyprawie do Włoch Północnych, spędziłam tam wspaniały tydzień na próbowaniu przepysznych dań owoców i warzyw, które w Polsce dopiero zaczynamy dostrzegać w małych ilościach od czasu do czasu.
Pewnego dnia napotkałam ciekawy owoc Opuncję figową- oczywiście wraz z koleżanką chwyciłyśmy po jednej z każdego koloru i od tego momentu zaczęło się robić pod górkę….
Dlaczego? A no dlatego że jak wiecie albo nie wiecie Opuncja ta, to owoc kaktusa (pochodzi z Meksyku), tak więc co się z tym wiąże ? KOLCE!!! Aaaaaaaaa Całe dłonie w kolcach, co śmieszniejsze nie mogłam nic innego dotknąć tak mnie kuły, ale to nic byłyśmy dzielne ( kolega Włoch poradził nam umyć ręce w mydle i ciepłej wodzie, o dziwo pomogło :-) ) Po powrocie szybko w internecie wygooglowałyśmy jak to się przyrządza i oporządza (odcina górę i dół i ściąga delikatnie średnio grubą skórkę) i do dzieła!! Ale tu już byłyśmy mądrzejsze i do tej że operacji użyłyśmy rękawiczek.
Z czym i jak to się je ? Uważam, że najsmaczniejsze są same bez niczego albo jako jeden ze składników owocowej sałatki ! Są soczyste, średnio słodkie i mięciutkie!

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Tags:

Dodaj komentarz